TSK Yeni Silahları

Nomad Tech ile Öğren

TSK Yeni Silahları

TSK Yeni Silahları

Son dönemlerde artan terör olayları ve sınırımızda yaşanan gelişmeler, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından geliştirilen yerli teknoloji silah ve ekipmanların ne kadar hayati bir önem taşıdığını göstermiştir.

TSK yeni silahları yakın zamanda kamuoyunda paylaşıldı. Terör yuvalarını yok eden SOM isimli füzelerden, Atak helikopterine ve Koral elektronik harp sistemlerine kadar onlarca silah tasarımı TSK envanterine katılmış oldu. Son zamanlarda devamlı olarak karşımıza çıkan yerli silahları detaylarını cevaplayabilmek için bazı silah teknolojilerini bu makalede sizlerle bir araya getiriyoruz.

Bora-12 Keskin Nişancı Tüfeği

TSK yeni silahlarından olan Bora-12 silahının üretimi Makina ve Kimya Endüstrisi tesislerinde yapılıyor. 4.8 kg ağırlığında bulunan silah 1080 mm uzunluğunda tasarlandı. Tüfek tasarımı milli MPT-76 ile benzer şekilde 7.62×51 mm NATO mühimmatından yararlanıyor. BORA-12 keskin nişancı tüfeğinin ilk tasarımcısı ise Jandarma Astsubayı başçavuş Necmi Güngör’dür.

MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyacını karşılamak için MKE tarafından üretilmiş olan MPT-76 üzerinde AR 15 tipi bir mekanizma yer almaktadır. Dakikada yaklaşık olarak 650 mermi atabilen milli piyade tüfeği MPT-76, 7.62 × 51 mm çapında mermi kullanmaktadır.

TUSAŞ Anka İnsansız Hava Aracı

TUSAŞ tarafından geliştirilmiş olan TAI ANKA, TSK’nın orta irtifa hava aracı sistemi gereksinimleri karşılamaktadır. Bu tasarım ilk İHA olma özelliği taşımaktadır. İçerisinde ASELSAN imzalı bir yazılım yer alan ANKA, 2013 tarihinden beri kullanılıyor.

Altay Tankı

Koç Grubuna ait olan Otokar‘ın girişimleriyle 2007 tarihinde projelendirmeye başlanan Altay tankı, ilk geliştirme aşaması sırasında Güney Koreli Rotem firmasından destek alınarak yapılmıştır. Daha sonraki süreçte proje tamamen Türk mühendislerine emanet edilmiştir. Otokar, ASELSAN, MKEK ve Hyundai Rotem‘in ortak çalışması ile tasarlanan Altay tankının prototip üretimi için harcanan paranın 1 milyar doları geçtiği açıklanmıştır.

Kasırga TR-300 Yerli Füze Sistemi

Türk Savunma Sanayisinin en önemli kurumlarından bir tanesi olan ROKETSAN tarafından geliştirilen TSK yeni silahları arasında devrim yaratan Kasırga, 100 km’ye ulaşan menzili kritik bölgelere atışlarda büyük bir başarı sağlıyor. Katı kompozit yakıt teknolojisi kullanan füze çok namlulu roketatar sistemi ile kullanılabiliyor.

 

Kullanıcı Yorumları