TSK Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nomad Tech ile Öğren

TSK Hakkında Bilinmesi Gerekenler

TSK Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

TSK hakkında bilinmesi gerekenler nedir? Son dönemde sıkça TSK kısaltmasını duyuyoruz. Peki, ne amaçla kurulmuştur, neler yapar?

TSK, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kısaltmasıdır. TSK hakkında bilinmesi gerekenler arasında neden kurulduğu, ne gibi çalışmalar yaptığı sorularının yanıtı veriliyor. Devlete yüklenen görevlerin gerçekleştirilmesi için anasayasının 117 maddesi uyarınca hükme bağlanarak oluşturulmuştur. Görev ve yetkileri belirlenerek kontrollü hale getirilmiştir.

Genel Kurmak Başkanı

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başında Genel Kurmak Başkanı bulunur. Genel Kurmay Başkanı Cumhurbaşkanlığınca atanır. Silahlı kuvvetlerin komutanı olur ve başkomutanlık görevlerini cumhurbaşkanlığı namına yerine getirmek üzere anaysa maddesine bağlı şekilde hareket eder. Genel Kurmay Başkanı’nın gerekliliklere uyma sorumluluğu vardır.

Milli Savunma Bakanlığı’na sorumlu şekilde görev yapar. Hem genel kurmay başkanı hem de ayrı ayrı kara, deniz ve hava komutanı da Milli savunma Bakanı’na sorumlu olarak görev yapmaktadır. Verilen emirler makamdan onay alınmaksızın derhal yerine getirilmelidir. Genel Kurmay Başkanı Cumhurbaşkanı yerine sorumludur. Savaşta gereklilikleri cumhurbaşkanı sorumluluğunda yerine getirmektedir.

Uluslararası anlaşmalar içinde de görevli olacaktır. TSK son dakika ile yapılan düzenlemeler ve herhangi bir değişim olması halinde direkt olarak bilgi verilmesi sağlanacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak bilgi alabilirsiniz.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Gururu

TSK hakkında elde edilen bilgiler, savunma konusunda yeterliliğimizi gözler önüne serer. Ancak çok bilinmeyen, TSK için ise son derece önemli olan teknolojik güçlü silahlHata! Köprü başvurusu geçerli değil.arımız mevcut. Bunlar hakkında bilginizin olması önemlidir. İşte dikkat çeken teknolojik silahlardan bazıları…

·         TAI TF – X: 5.nesil uçak sınıfında olan uçaktır. Radar dalgalarını sönümleme özelliği ile kompozit malzemelerden üretimi yapılacaktır. Kavramsal çalışmalarının 2013 yılında tamamlandığı bildirilmiştir. TUSAŞ tarafından TF – X olarak adlandırılmıştır.

·         Toros 230 / 260:  Güdümsüz topçu roketi silah sistemi ailesi geliştirilmesi projesi olarak sunulmuştur. En uzun menzilleri 65 ile 110 km arasında olarak açıklanmıştır. İki adet roket tarafından bunların fırlatılması için teknolojik gelişmeler üretilmektedir.

·         Ateşkes: HAVELSAN tarafından AR – GE çalışmaları kapsamında keskin nişancı sisteminin geliştirilmesi sağlanmıştır. Bu sistemde sekiz adet mikrofon kullanıldığı bildirilmiştir. ATEŞKES ile 24 saat dinleme yapılıp, silah kullanan kişinin yönü ve yeri belirlenebiliyor.

·         Hisar Füzeleri: Hava tehditlerden korunmak amacı ile taarruz helikopterleri, seyir füzeleri gibi savaş uçaklarına karşı kullanılır. Hava savunma füzesi olarak üretilmiştir. Hisar füzeleri bütünlüğü içinde modern yapıda olduğundan, son teknoloji olarak gösterilmesi de mümkün. Komuta ve kontrol altında olacak şeklide tasarımı gerçekleşmiştir.

·         Sapan: TÜBİTAK tarafından geliştirilmiştir. İlk milli elektro manyetik silah sapandır. Sadece enerji kullanması ile barutsuz bir şekilde mermi atma özelliğine sahiptir.

Gelişen bu teknoloji, yapılan ve yapılmakta olan çok sayıda Türk Silahlı Kuvvetleri araçları mutlaka bilinmesi gerekenler arasında. TSK’nın gururu olarak gösterilmektedir.

Kullanıcı Yorumları