TSK Envanteri Nedir?

Nomad Tech ile Öğren

TSK Envanteri Nedir?

TSK Envanteri Nedir?

TSK envanteri hakkında bilmeniz gerekenler neler? TSK envanteri nedir? Envanterde yer alan araçlar nelerdir? İşte yanıtı…

TSK Envanteri Hakkında

İlk olarak Türk Silahlı Kuvvetleri Envanteri kapsamında yer alan çok sayıda araç olduğunu bilmelisiniz. Envanter direkt olarak kullanılan araçların bilinmesi, sergilenmesi için oluşturulur. Bu sayede detaylar elde tutulur. TSK envanteri nedir sorusunun yanıtı, direkt olarak kullanılan uçaklar ve diğer araçlardan oluşmaktadır şeklinde yanıtlanabilir. Bakıldığında çok sayıda araç için bilgi verilmiştir.

Boeing 737 – 700 IGW

Yapılacak olan incelemelerin ardından ilk karşınıza çıkan envanter aracı Boeing 737 – 700 IGW’dir. Bu araç 2014 yılından beri kullanılıyor. Uçak tipi TSK’nın kullandığı uçaklar arasında. Peki, envanterde bu uçak tipinden kaç adet var? Bakıldığında direkt olarak adet sayısının 4 olarak verildiği görülüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri içinde yer alan uçak tipinin 4 olarak verildiğini göreceksiniz. Teknolojik yeterliliği tam olarak bu uçak TSK’nın 5 yıldır kullandığı bir uçak tipi.

Cougar

TSK’nın envanteri içinde yer alan Cougar bir helikopter. TSK 2019 envanteri kapsamında aktif olan uçak ve helikopterler için bilgi verilmektedir. Bu helikopterin hizmete giriş yılı 2000’dir. Uzun yıllardır kullanılan helikopterler arasında yerini koruyor. TSK envanter içinde yer alıyor. Bu şeklide bir helikopterden TSK içinde 20 adet yer alıyor.

Boeing KC – 135 Stratotanker

Uçak tipi Boening KC – 135 R Stratotanker olarak verilen uçak, TSK’nın envanteri içinde olan ve uzun yıllardır kullanılan bir uçak. Bakıldığında envanter içinde geçmişinin son derece uzun olduğunu göreceksiniz Cougar helikopterden beş sene daha uzun bir geçmişe sahiptir. Hizmete giriş yılı 1995 olarak verilmiştir. Peki, envanter içinde bu araçtan kaç adet yer alıuyor diye bakıldığında 7 adet olduğu görülüyor.

Cessna C. 550 Cititation - VII

1993 yılından beri hizmette olan uçak tipi Cessna C. 550 Cititation 7’dir. Hizmete giriş yılı son derece eskisidir. Kullanılan bu araç tipinden TSK envanteri uçaklar arasında uzun yıllardır hizmet veren bir araçtır. Bakıldığında bu araçtan 2 adet olduğu görülüyor.

Tusaş Casa CN - 235

1992 yılından beri kullanılan Tusaş Casa CN 235 epey köklü bir geçmişe sahip. Hizmete giriş yılı 1992 olarak verilmiştir. Bakıldığında 50 adet olduğunu göreceksiniz. Uzun yıllar TSK’nın envanteri içinde yer almaktadır.

Umman Gulfstream - IV

Hizmete giriş yılı 191 olarak verilmiş olan Umman Gulfstream envanterde yer alıyor. Adet olarak ise bir adet olduğu bildirilmiş. TSK tarafından kullanılan araç uzun yıllardır uçak envanteri arasında bulunuyor.

TSK envanterindeki füzeler, kara, hava araçları, kullanılan füzeler ve diğer mühimmatlar için envanter oluşturuluyor. Bu sayede hem detayların daha kolay şeklide elde edilmesi hem de TSK’nın kontrolleri kolay şeklide gerçekleşmiş oluyor.

Kullanıcı Yorumları