TSK Akıllı Kart Sistemi

Nomad Tech ile Öğren

TSK Akıllı Kart Sistemi

TSK Akıllı Kart Sistemi

TSK akıllı kart Yönetim Merkezliği Başkanlığı tarafından 2005 yılından beri yönetiliyor. TSK akıllı kartı nedir sorusu sıkça soruluyor.

Bakıldığında yönetmeliğe uygun şekilde oluşturulmuş olan kartların hem TSK emekli personellerine hem de çalışanlarına verildiği görülmüştür. Peki, TSK akıllı kartı nedir? Hem emekli personel hem de görevde olan personeller hak sahibi aile fertlerine dağıtılan bu kartlar ne işe yarıyor?

TSK Akıllı Kartı Hakkında

Akıllı kartların kullanım alanı nedir? Bu kartların üzerinde yer alan bilgiler nelerdir? Aslında bakıldığında kartın pek çok özelliğinin olduğunu göreceksiniz. Bu özellikler mikro işlemci özellikleri sayesinde kartın pek çok alanda kullanılması şeklinde düşünülmüştür. Ayrıca kar oluşturulurken işlevselliği açısından görsel ile kimlik numarası bilgilerine yer verilerek direkt olarak avantajlı bir kullanım sunması da sağlanmıştır.

Elektronik imza ve sağlık işlevleri;

Bakıldığında kartın en önemli özelliğinin hem elektronik imza olarak kullanılabilmesi hem de sağlık işlevleri konusunda sorun yaşanmadan kullanılmasının sağlanmasıdır. Bu durumda pek çok alanda kartın kullanılarak TSK personellerine avantaj sağlaması mümkün oluyor.

TSK Akıllı Kart Ücretli mi?

En çok sorulan sorular arasında TSK akıllı kart ücretleri var. Bakıldığında herhangi bir şekilde kart için ödeme alınmıyor. Kart ücretleri kapsamında sorulan sorulara verilen yanıtlar olacak. Kartı almanız için herhangi bir ücret sunulmadığından, direkt olarak kartı almak için ücret ödemeden talebinizi sunarak talebiniza onay gelmesini bekleyebilirsiniz.

Kart Yenileme işlemi;

Kart yenileme işlemi sırasında ücret alınması söz konusu olabilir. Ücret alınmadan yapılacak olan yenileme işlemi için direkt olarak kişinin bu yenileme işlemini neden talep ettiği sorulacaktır. Her 5 yılda bir rutin olarak yapılan yenileme işlemi için kartın herhangi bir ücreti yoktur.

Ücret ödemeniz istendiğinde; Ziraat bankası verilen IBAN üzerinden direkt ödemeyi yapabilirsiniz. Anında yenileme işlemi sonrasında kartınızın teslimatı da yapılacaktır.

TSK Akıllı Kart Başvurusu

Akıllı kart almak istemeniz halinde başvurusunu yapmanız gerekiyor. Direkt olarak şahsen başvuru kabul ediliyor. Oluşturulmuş olan form olduğundan, formun doldurulması ile bu form üzerinden gereken başvuru aşamalarının tamamlanması mümkündür. Dilediğiniz gibi başvurunun gerçekleşmesi için formu doldurabilirsiniz.

Asıl hak sahibi olan kişinin müracaatı esas olacağından direkt olarak TSK personeli ya da TSK emekli personeli tarafından başvurunun gerçekleşmesi isteniyor. Bunun yanında hak sahibi aile fertleri ya da diğer hak sahibi aile ferdi için kart başvurusunda bulunacak olan kişi yine TSk personeli ya da TSK emeklisi olacaktır. Bunu göz önünde bulundurarak başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu hakkı kazanmış olan kişilerin belirlenen formu doldurup, ilgili yerlere ulaştırarak direkt olarak başvuru üzerinden kartı alması sağlanacaktır. Tüm detayları göz önünde bulundurarak ücretsiz şekilde alacağınız kartı temin edebilirsiniz. TSK akıllı kart başvurusu form üzerinden kabul edilir.

Kullanıcı Yorumları