Türk Silah Markaları

Nomad Tech ile Öğren

Türk Silah Markaları

Türk Silah Markaları

Özellikle son dönemlerde savunma sanayinde atılan adımlardan sonra Türk silah markaları da büyük gelişmeler göstermiştir.

Son dönemlerde terör olaylarında yaşanan artışlar ile birlikte sınırda yaşanan operasyonlarda kullanılan Türk yapımı silahlar dünya çapında büyük beğeni topladı. Tamamen yerli teknoloji ile üretilen silahların ülkemizde kullanılması ile birlikte savunma sanayinde yapılacak olan büyük yatırımların da önü açılmış oldu. Bitirilen projelerin yanı sıra henüz üzerinde çalışmaların devam ettiği projeler de dikkatleri çekmektedir.

Bora 12 Keskin Nişancı Tüfeği

Türkiye’nin ürettiği ilk keskin nişancı tüfeği olan Bora 12 ya da diğer adı ile MKEK JNG-90 Makine ve Kimya Endüstri tesislerinde üretilmektedir. 1080 mm uzunluğunda ve aynı zamanda 4,8 kg ağırlığında olan bu tüfekte 7.62×51 mm NATO mühimmatı kullanılmaktadır. MKE’nin ilk patentli silahı olarak da bilinen bu silah katıldıkları birçok yarışmada ünlü birçok tüfeği geride bırakabilmeyi başarmıştır.

MPT-76 Milli Piyade Tüfeği

Türk silah markaları arasında yer alan MPT-76 Milli Piyade Tüfeği TSK’nın piyade tüfeği ihtiyacının karşılanması için üretilmiş olan tüfekler arasında yer almaktadır. 92 cm uzunluğunda ve 4,1 kg ağırlığında olan tüfek tam otomatik silahlar arasında yer almakta ve dakikada yaklaşık 650 mermi atabilmektedir. Silah 600 metrede etkili ve 1200 metre azami menzile sahiptir.

Altay Tankı

Projenin ilk aşamalarında Güney Koreli Rotem firmasından destek alınmış olsa da ilerleyen süreçlerde tamamen Türk mühendisler tarafından gerekli çalışmalar yapılmıştır. Tank üzerinde 120 mm yivsiz top ile birlikte SARP silah sistemi ve ağır makinalı tüfek de bulunmaktadır.

SOM Füzesi

Kara, deniz ve hava platformlarından kolaylıkla atılabilen SOM füzesi içerdiği teknoloji ile de düşmanlara korku sarmayı başarabiliyor. Yaklaşık olarak 200 km menzili bulunan füze içerisinde yer alan GPS sayesinde fırlatıldıktan sonra da kontrol edilebilmektedir. Üzerinde çalışmaların devam ettiği bu füze içerdiği teknoloji ile de tamamen yerli üretim ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılan araştırmalar ve yatırımlar sayesinde Türk silah markaları son dönemlerde oldukça gelişmiş ve aynı zamanda yeni birçok farklı silahın üretimi için çalışmalar yapılmaya devam etmektedir.

Kullanıcı Yorumları