Silah Envanterleri

Nomad Tech ile Öğren

Silah Envanterleri

Silah Envanterleri

Türk ordusu sahip olduğu ateşli silah ve askeri teçhizatları ile beraber NATO'nun en büyük ikinci ordusu olarak yer alır. Bu yazımızda sizlere Türk ordusunun silah envanterleri hakkında bilgiler vereceğiz.

Colt M4 Piyade Tüfeği

M4 Karabina piyade tüfeği ABD'li Colt firması tarafından geliştirilen M16A2 silahının bir versiyonudur. Amerika Birleşik Devletleri'nde standart piyade tüfeği olarak kullanılan M16'dan sonra en çok tercih edilen tüfek çeşididir. Türk Silahlı Kuvvetleri dahil olmak üzerinde günümüzde bir çok ordunun silah envanterlerinde yer akan bulunan bu silah, özel kuvvetlerin en çok tercih ettiği tüfeklerin başında gelir.

Colt M16 Piyade Tüfeği

M16 5hava soğutmalı ve şarjör beslemeli ile çalışan hafif bir silahtır. Gazın tepme esasına göre çalışan M16. 5.56mm'lik mermi kullanılır. Tüfek çelik, alüminyum alaşım ve polimer malzemeden üretilmiştir. XM16E1 gibi versiyonlarıyla üzerinde geliştirme yapılarak bomba atarlı versiyonu üretilmiştir.

HK MP5

1966 yılında tasarlanan MP5'ler geniş kullanım özellikleri sayesinde pek çok kolluk görevlileri tarafından yaygın olarak kullanılır. MP5'lerde tek, çift, üçlü ve tam otomatik atış modlarında kullanılır. Kullanmış olduğu mermi 9x19mm çapındadır.

Tavor TAR-21 Piyade Tüfeği

Tavor TAR–21 İsrail Silahlı Kuvvetleri tarafından üretilmektedir. Bu tüfek M16, piyade tüfeklerinin yerini alması amacıyla üretilmiştir.

FN MINIMI Manga Destek Silahı

1974 tarihinde Fabrique Nationale tarafından üretilen tüfek 400 – 600 metrelik etkili menzili sayesinde manga seviyesindeki birimlerde kullanılır. MINIMI, 7,62 mm çapında mermi kullanan makineli tüfeklerle piyade tüfekleri arasında görülen tüfek doldurmak için tasarlanmıştır. Amerikan askerleri tarafından sıklıkla kullanılan silahlardan bir tanesidir.

FN P90

FN Herstal tarafından üretimi yapılan Yarı otomatik savunma silahı olan FN P90 45 adet 5.7x28mm mermi alan şarjörü kapasitesine sahiptir. Bu şarjör sistemi silahın üzerine yatay biçimde yerleştirilmiştir.

MG-3 Ağır Makineli Tüfek

Hava soğutmalı, 7.62 x 51mm çapında mermi kullanan MG-3 Alman yapımı makineli tüfektir. MG3 ve çeşitleri dünya da en çok kullanılan silahlardan bir tanesidir.

PKM (Bixi) Makineli Tüfek

Sovyetler Birliği'nde tasarlanmış olan PKM 7.62mm'lik mermi kullanılır. Piyade, motorlu araçlar ve mevzilerini ateş altına almak için üretilmiştir. Silahın hala üretimi yapılmakta ve diğer ülkelerin silah envanterleri arasında girmeye devam etmektedir. 

Kullanıcı Yorumları