Askeri Rütbeler Nelerdir?

Nomad Tech ile Öğren

Askeri Rütbeler Nelerdir?

Askeri Rütbeler Nelerdir?


Türk Ordusu’ndaki askeri rütbelerin sıralaması gönüllü olarak vatani görevini yapmakta olan er ve erbaşlardan başlamak üzere, harp okullarından mezun olarak subay olarak görev yapmakta olan generallere kadar belli kurallara ve hak edişlere göre verilen rütbelerle oluşmaktadır. Orduda görev yapan bütün askerler bir rütbeye sahiptir. Sahip olunan rütbeler, belli aşamalara, kademelere ve sınırlara sahiptir. Bunlar zaman içinde değişebilen rütbeler olabildiği gibi, sabit kalan sınıfları da ifade edebilir. Kazanılan veya zamanla hak edilen rütbelerin çoğu kara, hava ve deniz kuvvetlerinde ortak olmakla birlikte, bazı yüksek rütbeler farklı adlandırılabilmektedir.


General Rütbeleri
Bu rütbe sınıfı, aslında “subay” sınıfı içerisinde olmakla birlikte, Albay’dan sonra sadece “kurmay” olanların yükselebildikleri bir rütbe grubudur.

Orgeneral
Korgeneral
Tümgeneral
Tuğgeneral        

Subay Rütbeleri
Temel olarak kara, deniz veya hava harp okullarından veya GATA’dan mezun olunarak göreve başlanan subaylığa, lisans mezunları da “sözleşmeli subay” olarak katılabilmektedir. Ayrıca lisans mezunları, ordudaki ihtiyacı karşılamak üzere ülkenin çeşitli yerlerinde “yedek subay” (asteğmen) olarak görevlendirilebilmektedir. “Binbaşı, yarbay ve albay” subaylar içerisinde “üst subay” sınıfında bulunurlar.

Albay 
Yarbay
Binbaşı
Yüzbaşı
Üsteğmen
Teğmen
Asteğmen         

Astsubay Rütbe
Astsubay meslek yüksek okullarından mezun olarak, askeriyede bakım, sevk, emir-komuta ve muharebe gibi çeşitli görevlerde bulunan askerlere astsubay denir. Astsubaylık, subaylık ile erbaşlık arasındaki rütbeleri kapsar. Türkiye Cumhuriyeti’ndeki askeri personelin büyük kısmını oluşturan astsubaylar eğitim, sevk ve idare konularında subaylara yardımcı olan askerlerdir.


Astsubay Kıdemli Başçavuş
Astsubay Başçavuş
Astsubay Kıdemli Üstçavuş
Astsubay Üstçavuş
Astsubay Kıdemli Çavuş
Astsubay Çavuş

Uzman Erbaş Rütbeleri
Uzman Çavuş
Uzman Onbaşı

Erbaş Rütbeleri
Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapan erler ile astsubaylar arasında bulunan rütbe sınıfına “erbaş” denir. Erbaş grubu, hem askeri personel olarak görev yapan uzman çavuşları hem de emir-komuta görevinde bulunan ve sınavla seçilen onbaşı ve çavuşları kapsar.
Çavuş
Onbaşı


Kullanıcı Yorumları